ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال لایت کوین: 4/089/255 تومان
حجم خرید و فروش روزانه رمز ارز لایت کوین: 18/474/178/920/280 تومان
مارکت کپ ارز مجازی لایت کوین: 303/529/169/422/229 تومان
وضعیت کنونی برای فروش کریپتو کارنسی لایت کوین: کاهشی

خرید رمزارز مجازی لایت کوین (LTC) در بازارهای معاملاتی ارزهای دیجیتال، ما در این قسمت سعی داریم با نمایش قیمت لحظه ای کریپتو کارنسی لایت کوین (LTC) و دیگر اطلاعات مربوط به شما کمک کنیم تا با خرید ارز دیجیتال لایت کوین (LTC) و فروش به موقع آن، سود دوچندان به دست آورید.

لایت کوین با نماد اختصاری LTC یک ارز دیجیتال است که با مارکت کپ حدود 5,233,442,005 دلار میلیون دلار، در رتبه 20 بازار قرار داشته و سهم 74,226,025 LTC از کل بازار را در اختیار دارد. در خرید کریپتو کارنسی لایت کوین (LTC) هر واحد از آن در این لحظه، با احتساب نرخ تتر 1 دلار، معادل 71 دلار دلار معامله می شود و خرید و فروش ارز مجازی با حجم مبادلات روزانه به مقدار 318,531,310 دلار انجام می شود. قیمت لحظه ای رمز ارز مجازی لایت کوین (LTC) معادل -0.37% و تغییرات قیمت آن در ۲۴ ساعت اخیر به صورت کاهشی بوده است. با مشاهده صفحه کوین مارکت کپ از وضعیت ارزهای دیگر مطلع شوید

ارز دیجیتال لایت کوین چیست؟

لایتکوین یک هارد فورک از بیتکوین هست، زمانی که کاربران یک بلاکچین بر سر عملکرد آن به اختلاف نظر میرسن و تصمیم به جدا شدن از شبکه و تغیرات (بروز رسانی) بر روی شبکه اصلی می گیرند. در اصطلاح فورک اتفاق می افتد که در نهایت بلاکچین مورد نظر به دو بخش تقسیم می شود.

در سال 2011 برای بیتکوین این اتفاق افتاد و ماینرها بر سر نحوه کار بلاکچین بیتکوین به اختلاف نظر رسیدن.

برای درک بهتر فورک بیتکوین با انواع فورک آَشنا شوید:

هارد فورک (Hard Fork): به تغییرات اساسی در شبکه بلاکچین ارز می گویند که این تغییرات را دیگر شبکه قبلی نمی تواند پشتیبانی کند. در نتیجه برای اجرای این تغییرات، یک ارز جدید در همان شبکه ایجاد می شود که تغییرات جدید را پشتیبانی کند.

سافت فورک (Soft Fork): اما سافت فورک به تغیرات (بروز رسانی) در نرم افزار بلاکچین می گویند که همزمان می تواند با نسخه های قدیمی هم سازگار باشد. این بدان معناست که کاربرانی که نرم افزار خود را آپدیت نکرده باشند نیز می توانند در اعتبارسنجی و تایید تراکنش ها شرکت کنند.

پس حتما تا اینجا مفهوم هارد فورکی که در بیتکوین اتفاق افتاد را درک کردید که منجر به ساخت یک ارز دیجیتال جدید به اسم لایتکوین شد.

لایتکوین توسط چارلی لی (Charlie Lee) در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد. لی کارمند سابق گوگل بود که تصمیم گرفت در راستا حل مشکلات بیتکوین مانند مدت زمان تراکنش، هزینه های استخراج و استخرهای متمرکز ماینینگ، تغییراتی در بلاکچین اصلی بیتکوین بدهد.

هدف چارلی لی از ساخت لایتکوین برای استفاده روزمره و پذیرش عمومی بود که این امر با پرداخت سریع، امن و کم هزینه تر از بیتکوین صورت می گیرد.

لایتکوین با نماد اختصاری (LTC) در زمان نگارش این مقاله جایگاه شانزدهم بازار را به خود اختصاص داده.

لایتکوین چگونه کار می کند؟

لایتکوین همانند بیتکوین، یک شبکه پرداخت متن باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی (بانک و موسسات مالی) کنترل نمی شود. اما لایتکوین از نظر جنبه هایی با بیتکوین متفاوت است.

 1. تولید سریعتر بلاک:
  ساخت یک بلاک لایتکوین تنها 2.5 دقیقه طول می کشد در صورتی که در بلاکچین بیتکوین ده دقیقه زمان می برد این مورد تفاوت اصلی بیتکوین و لایتکوین هست و راه حلی که چارلی لی ارائه کرد.
 2. الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW):
  لایتکوین هم همانند بیتکوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) برای اطمینان از تأیید سریع و بدون خطا تراکنش ها استفاده می کند. اما قدرت ترکیبی شبکه استخراج لایتکوین از صرف هزینه های مضاعف و طیف وسیعی از حملات دیگر جلوگیری می کند.
 3. کارمزد تراکنش ها در بلاکچین لایتکوین بسیار کم است:
  این ارز را برای معاملات خرد و هزینه های روزمره مناسب می کند. هم چنین این موضوع می تواند لایتکوین را به جایگزین مناسبی برای بیتکوین در کشورهای در حال توسعه تبدیل کند، جایی که کارمزد تراکنش ها ممکن است عامل مهمی برای پشتیبانی از ارزهای دیحیتال باشد
 4. نحوه استفاده متفاوت از الگوریتم Scrypt

  در مدل اجماع اثبات کار (الگوریتم هشینگ استفاده شده، استخراج و زمان تراکنش بلاک) در بلاکچین لایتکوین.

مسیر ارتقا لایتکوین

لایتکوین، از زمان راه اندازی چندین ویژگی را برای بهبود سرعت معاملات در شبکه بدون به خطر انداختن امنیت و یکپارچگی اجرا کرده است.

 1. برنامه SegWit

ارتقا SegWit (Segregated Witness) برای اولین بار در سال 2015 برای بیتکوین پیشنهاد شد. در واقع با افزایش حجم بلاک های بیتکوین از (1 مگابایت) به (32 مگابایت) مشکل مقیاس پذیری بیتکوین را حل می کرد، به این صورت که با افزایش حجم هر بلاک تعداد تراکنش هایی که بر روی هر بلاک هم انجام می شود بیشتر می شود و درنتیجه سرعت هم بالا می رود. اما در آن زمان این پیشنهاد با مخالفت های زیادی رو به رو شد.

دو سال بعد از معرفی این برنامه در سال 2017، لایتکوین به دلیل شباهت به بیتکوین اعلام کرد که از این ارتقا پشتیبانی می کند تا بتواند در کنار سرعت بیشتر در ساخت بلاک ها، حجم بیشتری از بلاک ها را هم داشته باشد.

با ارتقا موفقیت آمیز لایتکوین، تعدادی از کاربران بیتکوین دست از مخالفت برداشتند و تصمیم گرفتن برنامه  SegWit را بر روی بلاکچین بیتکوین اجرا کنند. اما باز هم تعدادی مخالف این ارتقا بودند و منجر به هارد فورک دوم در بلاکچین بیتکوین شد.

حاصل ارتقا SegWit (هارد فورک) در شبکه بلاکچین بیتکوین، ارز دیجیتال بیتکوین کش شد.

 1. شبکه Lightning Network

شبکه Lightning یک فناوری لایه دوم برای بیتکوین است که از کانال های پرداخت خرد برای افزایش تعداد معاملات بلاکچین بیتکوین استفاده می کند.

مشابه ارتقا SegWit، پیاده سازی شبکه Lightning بر روی لایتکوین یک روش آزمایشی برای اثبات امکان نوآوری در بیتکوین بوده است. چارلی لی همچنین می گوید که وقتی “بلاکچین بیتکوین متراکم است و کارمزد ها بالا، می توانید از لایتکوین برای داشتن شبکه Lightning استفاده کنید”.

 1. پروتکل MimbleWimble

یک پروتکل حفظ حریم خصوصی است (حفظ محرمانگی بیشتر معاملات) در واقع محتوای تراکنش ها را رمزگذاری یا مبهم می کند.

می تواند حجم بلوک ها را کاهش داده و مقیاس پذیری را افزایش دهد، چارلی لی در اوایل سال 2019 اعلام کرد که لایتکوین از این پروتکل هم پشتیبانی می کند.

 

عرضه محدود لایتکوین

همانند بیشتر ارزهای رمزنگاری شده با الگوریتم اجماع اثبات کار، میزان لایتکوین با ساخت هر بلاک جدید استخراج شده به تدریج زیاد می شود.

عرضه لایتکوین محدود به 84 میلیون است، یعنی ۴ برابر بیشتر از بیت کوین هست. ازنظر تئوری، به این معنی است که لایتکوین در آینده در حدود یک‌ چهارم ارزش بیتکوین خواهد شد.

مقالات مرتبط رو حتما ببینید

نظر شما برای ما با ارزشه